סיעוד – טיפול סיעודי בקשישים

אחד ממאפייני גיל הזקנה הוא ירידה בתפקוד בפעילויות היום יום הבסיסיות. אצל חלק מהקשישים הירידה בתפקודם גורמת לכך שהם נזקקים לעזרת הזולת בביצוע מטלות אלה. במקרים רבים בני המשפחה אינם מסוגלים להעניק לקשיש את הטיפול הנדרש בחלקו או במלואו, ונזקקים לעזרה של מטפל או מטפלת סיעודית. ישנן כמה אפשרויות לקבלת טיפול סיעודי לקשישים.

מטפלת במסגרת חוק סיעוד

חוק סיעוד מקנה לקשישים המתקשים בתפקודם היום יומי להיעזר בשירותים של מטפל או מטפלת סיעודית המגיעים אליהם הביתה במימון המדינה. על מנת להיות זכאי לשירותים של טיפול סיעודי מטעם חוק סיעוד, נדרש הקשיש לעמוד בתנאים הבאים:

 • להיות מוגדר כ"סיעודי", כלומר, כתלוי בעזרת הזולת בביצוע הפעולות הבאות: ניידות בתוך הבית, אכילה, הלבשה, רחצה, שליטה על סוגרים ושמירה על היגיינה, ועוד.
 • הגדרת קשיש כסיעודי מתבצעת על על ידי נציגים של המוסד לביטוח לאומי המוסמכים לכך. ההגדרה מתקיימת באמצעות בדיקה הנקראת: מבחן תלות. במסגרת המבחן מגיע הבוחן לבית הקשיש ומבקש ממנו לבצע את המטלות המפורטות לעיל. בהתאם ליכולת הביצוע של הקשיש ניתן לו הציון במבחן, וכך נקבעת זכאותו לחוק סיעוד וטיפול סיעודי בבית. בהתאם לחומרת מצבו נקבע גובה שעות הסיעוד להן הוא זכאי.
 • הקשיש חי בדיור עצמאי בביתו או בדיור מוגן. קשישים הגרים בבתי אבות אינם זכאים למטפלת זו.

המטפלת הסיעודית מטעם חוק סיעוד מסייעת לקשיש בביצוע כל המטלות אותן הוא מתקשה לעשות לבדו. היא מגיעה לבית הקשיש למספר שעות מוגבל.

עובד זר סיעודי

ישנם קשישים אשר מצב תפקודם הולך ומתדרדר (פיזי וקוגניטיבי) עד שהם זקוקים לטיפול והשגחה במשך כל שעות היום, 7 ימים בשבוע. קשישים אלה אינם יכולים להסתפק בעזרה הניתנת על ידי המטפלת הסיעודית מטעם ביטוח לאומי, מכיוון שעזרה זו ניתנת לכמות מוגבלת של שעות שבועיות. לפיכך מבקשים בני משפחותיהם לשכור את שירותיהם של מטפלים שהינם עובדים זרים. מטפלים אלה גרים בביתו של הקשיש יחד עמו, ומסוגלים לתת לו טיפול יום יומי מסביב לשעון.

העסקת מטפל שהינו עובד זר מותנית בקבלת אישור להעסיק עובד זר ברישיון. את הבקשה לאישור זה יש לשלוח למחלקה מיוחדת במשרד התמ"ת בצירוף מסמכים נלווים כגון: דו"ח רפואי, תוצאות מבחן ADL (מבחן תלות) וטופס בקשה. עובד זר מועסק לרוב בנוסף למטפלת מטעם חוק סיעוד. עם זאת לאחרונה נערך ניסוי בכמה מקומות בארץ, בהם רשאים קשישים להמיר את שירותי הטיפול בחוק סיעוד בסכום כספי, ולהיעזר בכך למימון מטפל שהינו עובד זר. שירות זה ניתן בעיקר לקשישים החיים בביתם בדיור עצמאי.

שירותי אחות פרטית בבית

ישנם מצבים בהם מעבר לקשיי התפקוד ישנן גם בעיות בריאות חמורות הדורשות השגחה רפואית, או מתן טיפול רפואי צמוד. מקרים אלה שכיחים לרוב בקרב קשישים לאחר אשפוז בבית חולים.

במצבים בהם יכול הקשיש לחזור לביתו, אך הוא זקוק להמשך השגחה וטיפול רפואי כגון: מתן זריקות, מתן אינפוזיה, מתן תרופות, חבישה וטיפול בפצעים וכדומה, אך במקביל אינו יכול לצאת באופן עצמאי ולקבל טיפולים אלה בקופת חולים, ניתן להסתייע בשירותי אחות פרטית המגיעה לביתו של הקשיש ומעניקה לו את השירותים הרפואיים האלה בבית.

שירותי אחיות אלה ניתנים על ידי חברות פרטיות המתמחות בכך. האחיות הן כולן אחיות מוסמכות בעלות השכלה ותעודות רלוונטיות. שירותי אחות פרטית ניתן להזמין ישירות מן החברה ללא צורך באישור כלשהו. הביטוחים המשלימים של קופות החולים משתתפים במימון שירותי אחות פרטית בבית.

לקריאה באותו הנושא: ליווי רוחני לבני הגיל השלישי והרביעי

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715443

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר